.
מעלה מכמש

מעלה מכמש

יישוב קהילתי עם קהילה דתית מגוונת
פרטים טכניים ויצירת קשר
אזור בנימין
350 משפחות
ישוב דתי לאומי
02-5354242 שושי מזכירות מכמש
מעלה מכמש נוסד בקיץ ה'תשמ"א (1981) ע"י תנועת "אמנה" ובשיתוף משרד השיכון.
אוכלוסיית היישוב מגוונת והטרוגנית הן מבחינת מקצועות התושבים והן מבחינה דתית. מכמשׂ מסמלת את התגשמות חזון “קיבוץ הגלויות”, בהיותה כוללת תושבים מישראל, עולים מרוסיה, מדרום אמריקה, מארה”ב, מאנגליה, מצפון אפריקה, מאתיופיה, מצרפת, מהודו ומארצות נוספות.

היישוב מוגדר כ”ישוב קהילתי דתי” דהיינו, כל המשפחות שבו הינן דתיות ושומרות מצוות. חיי הקהילה מנוהלים ע”י תושבי היישוב.

ניהול חיי הקהילה ביישוב

כאמור, היישוב מכמש הוא אחד היישובים במועצה האזורית “מטה בנימין”. מועצה זו אחראית על הניהול המוניציפאלי במקום. במועצה יושבים אנשי מקצוע המלווים גם את ניהולו השוטף של היישוב. היישוב פועל על-פי תקנון האגודות השיתופיות (ניתן לקבל עותק ממנו במזכירות). הניהול הפנימי נעשה ע”י חברי מזכירות הנבחרים מידי שנה ומונים חמישה חברים מהיישוב בהתנדבות מלאה. הם מתכנסים אחת לשבועיים, או יותר לפי הצורך, כדי לעמוד על הצרכים של התושבים ועל מתן פתרונות לחיי הקהילה.

למען ילדי היישוב והסביבה פועלים מספר מוסדות חינוך במכמש:

מעון -מעון מעלה מכמש שייך למועצה אזורית מטה בנימין ונמצא בפיקוח משרד העבודה. ממוקם בצפון היישוב ומיועד לגילאי 3 חודשים עד גיל 3 שנים. פתוח כל יום מ-7:00 עד 16:00 יום ו' 7:00-13:00. במעון יש הזנה מלאה הכוללת 3 ארוחות. כמו כן יש תוכנית עבודה לפי סדר יום עשיר המתאים להתפתחות כל גיל על ידי צוות מטפלות מנוסה ומלווה בהדרכה פדגוגית של מנהלת המעון ומדריכה של המועצה אזורית מטה בנימין.

משפחתונים - ישנן נשים המטפלות בילדים בביתן באופן פרטי – ניתן לעקוב אחר הפרסומים במידעון.

גני ילדים – ביישוב חמישה גני-ילדים לגילאים שלוש ועד חמש שנים:
גן רימון - גן חינוך מיוחד התנהגותי רגשי איזורי ,לכל ילד נבנית "תכנית לימודית אישית" בשיתוף מנהלת הגן וצוות הגן. נוסף על כך, מאפשרים שילוב הפוך שבו ילדים מגנים רגילים באים לשחק בגן רימון. צוות הגן מונה מנהלת גן, סייעת, סייעת תגבור, פסיכולוגית, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת ומרפאה רגשית בתחום האומנות.
גן אלון - גן לבוגרים העולים מהמעון
גן חרוב - גן טרום חובה
גן תמר- גן חובה
גן דקל (גן חינוך מיוחד איזורי) - לכל ילד נבנית "תכנית לימודית אישית" בשיתוף מנהלת הגן וצוות הגן. נוסף על כך, משלבים את הילדים למספר ש"ש בגן רגיל. צוות הגן מונה מנהלת , סייעת, בת שירות לאומי, פסיכולוגית, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת ומרפאה רגשית באמצעות בעלי חיים.
צהרון - השנה פועל צהרון מטעם התמ"ת ומיקומו בגן אלון.
כמו כן ישנם צהרונים פרטיים לשעות אחר הצהריים עד השעה 16:00 – הפרטים מתפרסמים במידעון השבועי.

מרכז טיפולי - מרכז הכי"ף ע"ש כהן יוסף – .הילדים המטופלים במרכז הם מגני הילדים, גן שפה, בית הספר במכמש וכן מהיישובים בסביבה הזקוקים לטיפול אך אינם זכאים לטיפול זה במסגרת פעילות משרד החינוך אלא דרך קופות החולים השונות.

תלמוד תורה מכמש - משמש כתלמוד תורה אזורי לבנים, אשר הרכב התלמידים הוא מילדי מכמש ומיישובי האזור. לומדים בו כ-250 תלמידים מגיל ה"מכינה" (גילאי 5 - מקביל לגיל הבוגר בשכבת הגן) ועד כיתה ח', על פי שיטת 'ברקאי'.

ביה"ס ממ"ד תורני "נועם רחל" – בית הספר מיועד לבנים ולבנות מתושבי מכמש ולומדים בו כ-180 תלמידים בכיתות א'-ו'.

תנועות נוער – ביישוב פועלים שתי תנועות נוער: "בני עקיבא" ו"אריאל". אשר מטרתן לספק לנוער פעילות מגוונת החל מפעילות בתוך היישוב וכלה בפעילות מחוצה לו. הפעילות כוללת משחקי חברה, פעילות התנדבותית ופעילות חשיבתית.

חברות ביישוב

משפחה שנקלטה ליישוב היא על תקן "תושב זמני" במשך שנה. בזמן זה המשפחה בודקת אם היישוב מתאים לה והיישוב בודק האם המשפחה מתאימה לחיי הקהילה ביישוב. במהלך השנה, יכולה ומוזמנת המשפחה להיות שותפה בכל אחת מהוועדות המשפיעות ביישוב (למעט ועדת ביקורת וחברות במזכירות).

לאחר שנה המשפחה מוצגת להצבעה לחברות. חברי היישוב הקבועים מצביעים על קבלתה ליישוב. משפחה שהתקבלה זכאית מעתה להיות שותפה גם בועדת ביקורת, בחברות במזכירות וכן יש לה זכות הצבעה בהחלטות באסיפת חברים.

מיקום היישוב:

מיקומו של היישוב הוא על ספר מדבר יהודה, כ-20 ק"מ צפונית מזרחית לירושלים. היישוב יושב על "דרך אלון" (כביש מס' 458 ) ולו מספר דרכי גישה:

1. דרך פסגת זאב, עוברים את "מחסום חיזמא" ומשם פונים לכביש מס' 60 עד ליישוב אדם. ממשיכים בכביש מס' 60 ואחרי תחנת הדלק "מעבר מכמש" פונים ימינה לכביש 457 המוביל ליישוב. הדרך היא נוחה לנסיעה. ברובה סלולה מחדש ומוארת. לא עוברים בתוך או בסמיכות לכפרים ערביים (הכפר מוּכְמָשׂ נראה במרחק של כ-1 ק"מ מזרחית מהכביש).
2. דרך אלון – נוסעים דרך כביש מעלה אדומים לכיוון בקעת יריחו. אחרי הכניסה ליישוב כפר אדומים פונים שמאלה לכביש מס' 458 (דרך אלון) ומגיעים בדרך יפהפייה ומפותלת (אך לא מומלצת לנסיעה בלילה, מסיבות בטיחותיות) ליישוב.
3. מכיוון בקעת הירדן ניתן להגיע לישוב דרך מעלה אפרים: מכביש הבקעה פונים ימינה בצומת פצאל (כביש 805), חולפים על פני היישוב מעלה אפרים, וממשיכים עד כוכב השחר. ממשיכים דרומה עם כביש 449 לכיוון רימונים, וממחסום רימונים- ישר על כביש 458, עד הפניה שמאלה ליישוב .
4. מצפון (מכיוון אריאל)- נוסעים על כביש 60 ואחרי שעוברים את גבעת אסף, פונים שמאלה לכביש 457 לכיוון היישוב .

הנוף הנראה מהיישוב

גובהו של היישוב כ-600 מטר מעל פני הים. בחורף יורד לעתים (רחוקות) שלג ובאביב אנו נהנים מפריחה מרהיבה וירוקה על ההרים שמסביבנו. בקיץ חם ובסתיו נאה. כמות המשקעים במקום הנה 250 מ"מ בממוצע רב שנתי.

הנוף הנשקף מהיישוב הוא מגוון ומרהיב ביופיו וצופה למרחבי הארץ. בדרום נראים ההרים הצפוניים של ירושלים ובתוכם שכונות העיר - הר הצופים ונווה יעקב. בתצפית "עומק" דרומית-מזרחית ניתן להבחין בעיר מעלה אדומים וב"הרודיון". מצד מזרח רואים את ים המלח, הרי מואב ובקעת הירדן ואת הזריחה היפהפייה העולה משם. במבט פנוראמי ניתן לצפות על ישובים נוספים (אדם, ענתות, פסגות, כוכב יעקב, תל ציון, מיגרון, כוכב השחר, עמונה ורימונים) השוכנים בתחום המועצה האזורית "מטה בנימין" שמעלה מכמש נמנית על אחד מיישוביה. לקראת ערב אנו נהנים מצבעים מרהיבים של שקיעת החמה מעל הרי ירושלים. בחורף ניתן לחזות בקשת (ולעיתים אף בקשתות כפולות) מרהיבה ביופייה בהיקף של 180 מעלות.
מקומות ומוסדות ביישוב
סוג שם כתובת טלפון
לימודים וחינוך גן ממלכתי דתי אלון מעלה מכמש מעלה מכמש
לימודים וחינוך גן ממלכתי דתי חרוב מעלה מכמש מעלה מכמש
לימודים וחינוך גן ממלכתי דתי תמר מעלה מכמש מעלה מכמש
לימודים וחינוך גן ממלכתי דתי גפן מעלה מכמש מעלה מכמש
לימודים וחינוך גן ממלכתי דתי גן שפה דקל מעלה מכמש מעלה מכמש
לימודים וחינוך גן ממלכתי דתי גן רגשי רימון מעלה מכמש מעלה מכמש
לימודים וחינוך בית ספר יסודי נועם רחל מעלה מכמש 02-5902591
לימודים וחינוך בית ספר יסודי תלמוד תורה מכמש מעלה מכמש 02-5476622
פרויקטים ביישוב מעלה מכמש ובאזור בנימין

מעלה מכמש - שלם - שלב ב'

יישוב: מעלה מכמש, אזור בנימין (ישוב דתי לאומי)

שיווק: 055-9704518, יאיר

נאות נריה שלב ב'

יישוב: נריה, אזור בנימין (ישוב דתי תורני)

שיווק: 050-8092020, רעות

הטרסה

יישוב: עלי, אזור בנימין (ישוב מעורב)

שיווק: 050-9992632, אליאל

שחר הצעירה שלב ב'

יישוב: שבות רחל, אזור בנימין (ישוב דתי תורני)

שיווק: 050-9992524, צביקה

כרמי גופנה

יישוב: עטרת, אזור בנימין (ישוב דתי לאומי)

כיכר קדם מעלה הדר

יישוב: מעלה אדומים, אזור בנימין (ישוב מעורב)

שיווק: 02-5328088

כיכר קדם מצפה הדר

יישוב: מעלה אדומים, אזור בנימין (ישוב מעורב)

שיווק: 02-5328088

פרויקט kdm קדם

יישוב: מעלה אדומים, אזור בנימין (ישוב מעורב)

שיווק: 052-460-0055

מעלה חורש

יישוב: מעלה אדומים, אזור בנימין (ישוב מעורב)

שיווק: 02-6733-993

טוסקניה בנווה צוף

יישוב: נוה צוף-חלמיש, אזור בנימין (ישוב דתי לאומי)

שיווק: 6957*

הירוקה בעופרים

יישוב: בית אריה - עופרים, אזור בנימין (ישוב מעורב)

אדם מזרח

יישוב: אדם, אזור בנימין (ישוב מעורב)

דברו איתנו